وبلاگ

علائم خرابی هارد گوشی و CPU گوشی موبایل

علائم خرابی هارد گوشی و cpu

گوشی تلفن ‌همراه وسیله‌ای که همواره در دسترس بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد و هارد های موبایل عمر مفید دارد و بعد از مدتی کار کردن از کار میفتد، و گاهی بخاطر ضربه خوردن و آبخوردی آیسی هار موبایل دچار مشکل میشود.

از جمله مشکلاتی که سبب از کار افتادن و بلا استفاده شدن در این گوشی ها خواهد شد، خرابی هارد گوشی  و CPU آن می‌باشد که به واسطه علائمی خود را نشان می‌دهند.. در ادامه به بیان این علامت ها خواهیم پرداخت:

 • علائم خرابی هارد گوشی: اگر شما با یکی یا چند گزینه از این علائم در گوشی همراه خود مواجه شدید به‌احتمال زیاد هارد گوشی دچار مشکل شده‌است:
 • هنگ کردن و ریست های متوالی تلفن همراه
 • عدم بازگردانی به تنظیمات کارخانه پس‌ از ریست یا ریست فکتوری دستگاه و پاک نشدن اطلاعات مربوط به قبل از ریست
 • خودبه‌خود خاموش شدن گوش پس ‌از ریست فکتوری آن
 • بعضی از مواقع گوشی پس‌از خاموش شدن بالا می‌آید اما کامل روشن نشده و بر روی لوگوی اول باقی می‌ماند.
 • زمانی که گوشی کاملاً روشن و به حالت عادی است اما نمی‌توان اطلاعاتی روی آن قرار داده یا از روی آن پاک کرد و برداشت.
 • مواجه شدن با پیغام Encrypt Unsuccessful یا Internal Storage Damaged در حین کار کردن یا در هنگام روشن شدن گوشی
پیغام Encrypt Unsuccessful
پیغام Encrypt Unsuccessful

 

پیغام خطایی حاکی از خرابی هارد گوشی و cpu

 • وقوع لرزش‌ها و ویبره های متوالی که گاهی با آلارم و اخطارهایی نیز همراه است، در لحظه روشن‌شدن گوشی
 • علائم و نشانه های خرابی cpu گوشی موبایل نیز بسیار شبیه خرابی هارد آن می‌باشد، از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • گوشی بسیار هنگ کرده و عملیات خیلی ساده و سبک به ‌سختی و کندی انجام می گیرد. گاهی حتی در هنگام نوشتن یک متن ساده پیامک یا باز شدن یک اپلیکیشن‌ سبک گوشی هنگ کرده و ممکن است صفحات باز به طور خود به خود بسته شوند، این نوع کندی ها در گوشی هایی که حافظه پر نداشته و اپلیکیشن‌ سنگینی در حال اجرا نداشته باشند، که گاهی این مشکل با نصب رام نیز بر طرف میشود.
 • خاموش و روشن‌ شدن های پی‌درپی گوشی (ریسارت مکرر)

اقدامات لازم در هنگام خرابی هارد گوشی و cpu

به دلیل ظرافتی که ساختار و برد گوشی های تلفن‌همراه دارند، تعمیر و رفع خرابی هارد گوشی و cpu آن ها نیاز به تخصص و تجربه زیادی دارد، بنابراین آنچه در وهله اول برای این رفع خرابی باید به آن توجه داشت این است که تعمیر گوشی تلفن ‌همراه خود را به هر کسی نسپرده و فقط  به یک تعمیرکار حرفه‌ای در این زمینه اعتماد کنید. به دلیل پین ها و قطعات الکترونیکی حساس موجود بر روی برد گوشی و همچنین لحیم‌کاری دقیق و ظریفی که بر روی این گوشی‌ها انجام گرفته‌است، چنانچه تعمیر آن را به دست افراد غیرحرفه‌ای بسپارید، ممکن است قسمت های دیگر گوشی نیز دچار مشکل شده و گاهی رفع عیب آن غیر ممکن شود. بنابراین سپردن کار به دست افراد متخصص نوعی صرفه‌جویی در هزینه‌ها محسوب خواهد شد.

تعویض هارد موبایل-شیراز
تعویض هارد موبایل-شیراز

 

 

رفع خرابی هارد گوشی و cpu با اعتماد به تعمیرکار متخصص و با تجربه

چگونگی روال رفع خرابی هارد گوشی و cpu گوشی بستگی به میزان و نوع آسیب و البته برند گوشی تلفن همراه دارد. امروزه تعمیرکاران حرفه ای در قدم اول اقدام به پروگرام هارد موبایل می کنند تا به این ترتیب مشکل به وجود آمده را تشخیص داده و رفع نماید. ترمیم بوت با باکس پروگرامر از روش های متداول امروزی بوده که اکثر سرویس‌کاران گوشی از آن استفاده می کنند، دستگاهی که برای ترمیم بوت و پروگرام هارد بهترین گزینه محسوب شده و مدل easy jtag plus نسبت به باکس های قدیمی تر ، مدل های بیشتری را پشتیبانی می کند. با استفاده از این دستگاه امکان ترمیم، تعمیر و پروگرام هارد گوشی و همچنین بازیابی اطلاعات آن وجود خواهد داشت. قبل از اقدام به تعمیر هارد گوشی، لازم است که سالم یا معیوب بودن آن بررسی شود، پس از عیب یابی دقیق، تشخیص آن که مشکل از خود هارد بوده و با دامپ آن، بر عهده تعمیرکار می باشد. مشکل هارد با فلش گوشی برطرف می گردد، اما چنانچه بوت تلفن همراه نیز دچار مشکل شده باشد امکان فلش کردن آن وجود ندارد، در این مواقع با تعمیر بوت و فلش گوشی مشکل برطرف می شود. در باکس پروگرامرها تمام امکانات لازم برای پروگرام و فلش کردن گوشی وجود دارد و در اکثر مواقع هارد خراب با همین پروگرام شدن بازسازی می شود، اما مواقعی هم پیش می آید که پارتیشن های هارد دچار مشکل شده یا سوخته است و قطعه قابل تعمیر نمی باشد. در این مواقع با تعویض هارد موبایل مشکل بر طرف خواهد شد.

دلایل خرابی هارد گوشی چیست؟

عوامل زیر سبب آسیب رساندن به هارد گوشی خواهند شد:

 • رسیدن رطوبت، سرازیر شدن آب، مواد غذایی یا مواد شیمیایی بر روی گوشی
 • وارد آمدن ضربه شدید به گوشی تلفن همراه
 • افت ‌و خیز شدید ولتاژ برق در هنگامی که گوشی در حال شارژ شدن است.
 • استفاده از شارژرها و آداپتورهای غیر اورجینال و مختص به گوشی: این کار سبب کاهش طول عمر هارد دیسک شده و در طولانی‌ مدت سبب سوختن و از کار افتادن آن خواهد شد.

ممکن است گوشی در لحظه بروز اتفاقات پر خطر از کار نیفتاده و به مرور زمان علائم خرابی و سوختگی را از خود نشان دهد، رعایت نکات ظریف توسط شما می تواند به گوشی شما و قطعات آن طول عمری طولانی ببخشد.

تعویض هارد آسیب دیده گوشی تلفن همراه
تعویض هارد آسیب دیده گوشی تلفن همراه

 

دلایل خرابی CPU گوشی

قطعه CPU موبایل به‌راحتی دچار خرابی نمی‌شود و قطعه‌ای نیست که آسیب‌پذیر بوده و خیلی زود دچار مشکل شود، عوامل زیر عمر CPU گوشی را کوتاه کرده و در طولانی مدت سبب از بین رفتن آن خواهد شد:

 • افزایش دمای هوای اطراف گوشی و داغ شدن آن، تا حد ممکن از قرار دادن گوشی تلفن همراه در آفتاب جلوگیری کنید.
 • روشن ماندن گوشی تلفن همراه به مدت طولانی و وارد آوردن فشار فراوان به CPU آن
 • استفاده از گوشی تلفن ‌همراه به اندازه بیش‌ از توان آن، با انجام بازی‌های سنگین و استفاده از اپلیکیشن‌هایی که فشار زیادی بر ریزپردازنده آن وارد می‌کند.

راهکارهای افزایش عمر هارد و CPU گوشی همراه

یک ضرب‌المثل است که می‌گوید همواره پیشگیری بهتر از درمان است، این ضرب المثل در مورد گوشی تلفن همراه نیز صادق است. چنانچه راهکارهای پیشگیرانه را به درستی به کار ببندید، از خرابی هارد گوشی و cpu آن جلوگیری به عمل آمده و با مسائل و مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو نخواهید شد. هارد گوشی سرشار از اطلاعات شخصی شماست، از جمله عکس‌ها، فیلم‌ها یا داکیومنت هایی که شاید دسترسی مجدد به آن‌ها امکان‌پذیر نباشد، بنابراین مراقبت و رعایت برخی از نکات، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حال سوال این است که، چه اقدامی انجام دهیم که تا  حد ممکن از خرابی هارد گوشی و cpu جلوگیری شود؟ در ادامه به بیان این راهکارها خواهیم پرداخت:

تعویض Cpu موبایل

 

افزایش احتمال آسیب CPU گوشی تلفن همراه با استفاده بیش از حد از آن

 • تا حد ممکن از نصب برنامه‌ها و بازی هایی که باعث وارد آمدن فشار زیاد بر گوشی و داغ شدن آن می‌شود جلوگیری کنید.
 • از انجام مداوم و پشت سر همه بازی‌هایی که ریز پردازنده گوشی را درگیر می کنند،کنید.
 • برنامه‌های غیر کاربردی و حجم بالایی که بر روی گوشی نصب ‌شده و از آن‌ها استفاده نمی‌شود را حذف کنید.
 • هر از گاهی به گوشی خود سرزده و اطلاعات قدیمی و جاگیر را از روی گوشی خود پاک کنید.
 • تا حد ممکن از شارژر و آداپتور اورجینال گوشی خود استفاده کرده و سایر شارژرها را به آن متصل نکنید.
 • با توجه به مدل و توان گوشی خود، در به‌روزرسانی برنامه‌ها توجه زیادی داشته باشید با توجه به مدل گوشی خود و حجم هارد و ظرفیت cpu آن، این به‌روزرسانی را انجام دهید. برخی از آپدیت ها فشار زیادی به پردازنده گوشی وارد کرده و همچنین باعث گرفتن حجم زیادی از هارد آن خواهند شد.
 • زمانی که از گوشی استفاده نمی کنید، به مدت طولانی صفحه آن را روشن نگه نداشته و در قسمت تنظیمات گوشی خود، حالت خاموش شدن صفحه را بر روی زمان کم تنظیم کنید. چرا که روشن ماندن صفحه گوشی سبب داغ شدن آن و کاهش عمر ریزپردازنده خواهد شد.
 • خیلی از مواقع نصب برخی از اپلیکیشن‌های غیر معتبر از سایت‌های ناشناخته منجر به ویروسی شدن گوشی شما و وارد آمدن آسیب به هارد آن خواهد شد. بنابراین با نصب آنتی‌ویروس و همچنین دقت در نصب اپلیکیشن‌ها به افزایش طول عمر هارد گوشی خود کمک بسزایی کرده و از خرابی هارد گوشی و CPU پیشگیری خواهد کرد.

 

درگیر شدن حجم زیادی از حافظه گوشی
درگیر شدن حجم زیادی از حافظه گوشی

 

درگیر شدن حجم زیادی از حافظه گوشی با نرم افزارهای غیر کاربردی و  هارد و CPU  آن

با توجه به همه مطالب عنوان شده، هر چقدر رفتار صحیح تری با گوشی خود داشته باشید، سبب افزایش طول عمر و سلامت قطعات آن خواهید شد، بهترین آینده نگری آن است که تا حد امکان اطلاعات مهم و ضروری خود را بر روی گوشی نگه نداشته و آنها را به سخت افزار امن تری منتقل کنید تا در صورت مشاهده هر یک از علائم خطر، بدون نگرانی بتوانید گوشی خود را با سپردن به دست یک تعمیرکار با تجربه احیا و بازسازی نمایید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید