فایل دامپ چیست و چه کاربردی دارد ؟

امتیاز 5.00 ( 7 رای )
فایل دامپ

فایل دامپ چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

به فایل بکاپ گرفته شده از هارد یک گوشی سالم فایل دامپ می گویند. که محتویات آن همان Firmware یا رامی است. که قبلا بر روی یک گوشی رایت شده است. ما با داشتن این فایل و رایت کردن آن با پروگرامر بر روی ایسی .خام بصورت مستقیم یا از طریق ISP یا همان Direct EMMC میتوانیم گوشی را ترمیم بوت یا به اصطلاح پروگرام کنیم.

درون فایل دامپ فایل سیستم عامل Device ذخیره شده است که به ساختار  ROM 1 – ROM 2 – ROM 3 – EXTcsd میباشد.

 

تشریح ROM 1 : تمامی سیستم عامل و محتویات هارد در این پارتیشن ذخیره می شود که بیشترین حجم را دارد.

ROM 2-ROM 3 : پارتیشن هایی هستند که بر حسب پردازنده و یا CPU امکان دارد فایل بوت در آن قرار بگیرد این دو پارتیشن معمولا با حجم های ۱۲۸MB – 256MB – 512MB – 1024MB- 2048MB – 4096MB – 8192 MB میباشد.

 

 

در نظر داشته باشیم که فایل های دامپ با پسوند Bin. و IMG  ذخیره میشوند و نوع ساختاری نام پارتیشن ها در هر پروگرامر متفاوت است .

ولی در رایت کردن فایل دامپ هیچ مشکلی به وجود نمی آورد ، مثلا فایل دامپی. که با باکس UFI  بکاپ گرفته شده است. نام فایل آن با فایلی که توسط EASY JTAG بکاپ گرفته شده است. متفاوت است ولی میتوانیم برای رایت از ان استفاده کنیم.

در باکس EASY JTAG فایل هایی که بکاپ گرفته میشوند به ساختار ROM 1 – ROM 2 – ROM 3 – EXTCSD میباشند در صورتی که در باکس UFI به صورت USerARea – Boot 1 – Boot 2 میباشد .

چنانچه خواستیم با باکس EASY JTAG فایل دامپ بکاپ گرفته شده از باکس UFI را رایت کنیم یا برعکس بصورت زیر پارتیشن بندی فایل ها را تشخیص میدهیم

به تصویر زیر دقت کنید

 فایل دامپ چیست

                                      ROM 1 <—- ( USerArea ) USerData

                                                             ROM 2 <—- Boot 1

                                                             ROM 3 <—- Boot 2

 

فایل EXTcsd همان فایل بوت کانفیگ میباشد ، این فایل مشخص میکند فایل بوت در کدام پارتیشن .یا. سکتور از هارد قرار بگیرد که CPU بتواند فایل بوت را شناسایی و اجرا کند.

 

یک سری فایل های دامپ دیگری وجود دارد که به این فایل ها XML میگویند که برای آشنایی بیشتر این پست را مطالعه کنید.

 

 

مطالعه بیشتر